TF-Adaptive tehnika ning viilide valimise järjekord.
Lamineeritud töökaardi esimesel küljel on vasakult paremale viilide järjekord, alustades käsiviilidest. Laiendades kuni nr.15 K-viiliga (k.a), saate valida kas SM (small/medium) viilid või ML (medium/large) viilid.
Kui K-viil nr. 15 pitsub tihedalt kanalisse, siis vali SM roteeruvad viilid. Kui K-viil nr. 15 ei pitsu kanalisse ja nö.loksub või laperdab, siis vali ML roteeruvad viilid.
SM assortii on markeeritud ühe täpireaga.
ML assortii on markeeritud kahe täpireaga.
Lamineeritud töökaardi tagumisel küljel on loetletud tööetapid.
Koronaalne avamine ja „libetee“ loomine
1. Isoleeri hammas kofferdamiga.
2. Loo ligipääs juurekanali koronaalsesse kolmandikku, kasutades nt. LA Axxess teemant-instrumente.
3. Loo apikaalne“ libetee“ kasutades K-käsiviile nr. 8, 10 ja 15 kaasa arvatud. Soovi korral võib kasutada selleks roteeruvat käsiviili nurkotsikut (M4 handpiece) ja Slick-gel EDTA geeli. Kasuta loputamiseks NaOCl ( naatriumhüpokloriti) lahust.
4. Kui K-viili nr. 15 viimine kanali tööpikkusesse on raskendatud või kui viil pitsub tihedalt kanalisse, siis vali SM roteeruvad viilid. Kui K-viil nr. 15 ei pitsu kanalisse ja nö.loksub või laperdab, siis vali ML roteeruvad viilid.
5. Määra juurekanali tööpikkus, kasutades kindlasti tipumõõtjate apeksmeetrit. Röntgenpilt võib olla veel nö. lisakontrolliks.
TF Adaptive preparatsiooni tehnika
6. Kasutades Elements-endomootorit, vali TF Adaptive programm.
7. Veendu, et pulbikamber on täis NaOCl või EDTA lahust ja et viil juba pöörleks, kui viid viili juurekanalisse.
8. Vii roheline ( SM1 või ML1) viil aeglase, kontrollitud liigutusega edasi, kuni viil hakkab lõikama dentiini. Seejärel too viil juurekanalist täiesti välja. Ära suru viili jõuga apikaalsele tipu suunas!
9. Puhasta viili keermed. Vii pulbikambrisse lahust ja veendu juurekanali läbitavust nr. 15 K-viiliga.
10. Korda etappi nr.8 ja 9 sama viiliga, millega alustasid (roheline) niikaua, kuni saavutad soovitud tööpikkuse.
11. Korda etappi nr. 8 ja 9 kollase viiliga (SM2 või ML2) niikaua, kuni saavutad soovitud tööpikkuse.Kui soovitud tipu suurus on saavutatud, on juurekanal laiendatud. Kui soovid tipuava suuremaks laiendada, korda etappi 8 ja 9 punase viiliga (SM3 või ML3) niikaua, kui saavutad soovitud tipuava ja tööpikkuse.
Irrigatsioon ja kanali kuivatamine
12. Kitsaid ja keskmiseid kanaleid laiendades ja SM viile kasutades tuleks alati laiendada kanal viimase punase ( SM3) viiliga (k.a). Sel juhul on tipu suurus nr.35 ja koonilisus .04 ning on võimalik teostada ka korralik irrigatsioon kanalis. Keskmiste ja laiade kanalite puhul ja ML assortiid kasutades võib lõpetada kanali laiendamise ka kollase viiliga ML2. Sel juhul on tipu suurus nr.35 ja koonilisus .06.
13. Kuivata juurekanal vastava TF-adaptive pabertihvtiga, mis on ka markeeritud vastavalt viilile kas ühe või kahe täpiga ja õige värviga.
Juurekanali täitmine ehk obturatsioon
14. Kasuta vastavat guttapertš tihvti või vastavalt markeeritud obturaatorit.
NB!!
- Iga kord, kui tood viili kanalist välja, on oluline viili keermed dentiinipurust ja viilmetest puhastada ja käsiviiliga kontrollida juurekanali läbitavust.
- Viiliga kanalis roteerides peaksid liigutused olema kerged, harjavad, mitte apikaalsele surudes, vaid pigem viili tagasi hoides, et viil ei kiiluks kanalisse kinni.
- Endomootori kiirus peab olema vähemalt 500p/m või pigem rohkem. Kindlasti mitte vähem. Väändemoment (torque) peaks olema vahemikus 0,8-1,5 nm.
- Kui viili tipust on keermed maas, siis see viil on ohtlik ja viili peab ära viskama. Kui viilil on keermed maas nö. pea poolt ehk laiemast osast või keskelt, siis ta pole nii ohtlik, lihtsalt viil ei lõika dentiini selle koha pealt nii hästi.