Heategevuslik matkasari 2022-2023

Tule, avasta koos meiega Eesti vähetuntud paiku! Matkates toetad heategevusfondi Õigus Naeratusele!

Kutsume sind avastama huvitavaid paiku Eesti eri paikades ning põikame korraks ka naaberriiki Lätti. Kohad on valitud üle Eesti, et osaleda saaks võimalikult paljud erinevate piirkondade inimesed. Kulgeme nii märgistatud radadel kui metsikus looduses, põhiliselt jalgsi, aga mõnikord kasutame liikumiseks ka räätsasid, kanuusid, jalgrattaid jms. 

Planeeritavad matkad on jõukohased enamikele tavalise füüsilise koormusega harjunud inimestele. Distantsid jäävad tavaliselt 5-10 km vahemikku, koos puhke- ja söögipausidega mõnus poolepäevane looduses kulgemine. Söögipausil pakume suupistet ja sooja jooki. Matkad toimuvad alati pühapäeviti ja kaasa võib võtta kogu pere.

Matkasarja toimumiskuupäevad 2022:
P 9. oktoobril kell 10.30 Valgejärve raba Harjumaal
P 6. novembril kell 10.30 Aidu karjääri tööstusmaastik Ida-Virumaal
P 4. detsembril kell 10.30 Mõksi raba Pärnumaal

Matkasarjaga toetame heategevusfondi Õigus Naeratusele, mille eesmärgiks on koguda vahendeid haruldase geenihaigusega (oligo-, hüpodontia) või trauma tagajärjel jäävhambad kaotanud noorte patsientide rehabiliteerimiseks, kes vajavad väga kulukat implantaadiravi, mis sageli hõlmab endas ka implantatsioonile eelnevat ortodontilist ravi.

Heategevusfondi Õigus Naeratusele asutajateks on Eesti ettevõtted ProDent OÜ ja ProImplant OÜ.


Ühe matka osalustasu ühe täiskasvanu kohta on 20 eurot.
Palume registreerimisel märkida, kui kliinikust või perest osaleb mitu inimest.

Matkakohtadesse saabumine toimub oma transpordiga. Registreerimislehel saab märku anda, kui autos on vabu kohti või keegi otsib võimalusel transporti.

Pärast registreerimist palume kanda osalustasu annetusena toetusfondi arvele:
MTÜ Oligo- ja Hüpodontia Rehabilitatsioonifond Õigus Naeratusele
EE694204278618264202

Coop Pank

Märkige kindlasti makse kirjeldusse ANNETUS, et saaksite tehtud annetused maha arvata oma maksustatavast tulust. MTÜ kuulub tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja.


9. oktoobril kell 10.30 alustame matkasarja rännakuga Harjumaal Valgejärve rabas ning seda ümbritsevatel ajaloolistel maastikel. Näeme omapäraseid looduskooslusi, põnevaid vaatamisväärsusi, tervendavaid allikaid ja kui veab, siis ka metsloomi. 

6. novembril algusega kell 10.30 seikleme Ida-Virumaal Aidu karjääri tööstusmaastikel. Näeme norralikke fjorde, erkrohelist vett, sõidame parvedega ja ronime nõlvadel. Grupi suurus kuni 20 inimest.

4. detsembril algusega kell 10.30 suundume räätsamatkale Pärnumaale Läti piiri äärsesse Mõksi rabasse, kus näeme erinevaid rabatüüpe, metsloomade jälgi, sumpame metsavendade punkri asukohale, kõnnime ajaloolistel taliteedel ja uudistame turba kaevandamist. Osalejate arv piiratud!

Juhul kui ilmastik ja teeolud ei võimalda Mõksi rabale ligipääsu, siis toimub räätsamatk lähedalasuval Soomaal. 

Matkajuht on Marko Kaldur, atesteeritud giid ning kutseline jalgsimatkajuht, seiklusmatkajuht ja talvematkajuht. Samuti koolitatud retkejuht, pikaajaliste looduses rändamise kogemustega.
Ta on läbinud esmaabi alase väljaõppe (ka laste esmaabi osas), omandanud aktiivtegevuste instruktori (tase 4) teadmised, püsivalt arendanud end giidile vajalike teadmiste ning oskuste osas.
Marko on osalenud ka „4×4 Reisid“ ekspeditsioonidel Venemaale, Siberisse, Kaukaasiasse ja teistesse riikidesse, mis ka Eesti telekanalitel sarjadena linastunud. Oma matkadest ning reisidest mööda Eestit on Marko kirjutanud sadu turismiartikleid ja reisikirju.
Marko Kaldur viib läbi giidireise, rännakuid, (auto)matkasid kõikjal Eestis. Jagab oma teadmisi osalejatega, pajatab põnevaid reisielamusi ning tutvustab nii tuntud kui väheteatud Eesti paikasid.

Erivajadustele sobimatute matkade puhul anname vastava info enne registreerimist. Samuti toome iga matka eel välja võimalikud raskemad lõigud. Matkajuht ei vastuta kui matkal osalevad inimesed, kes ei ole eelnevast kirjeldusest hoolimata võimelised ette antud marsruuti/teekonda läbima.


2023. aastal plaanime esialgu matku järgnevatel pühapäevadel:
8. jaanuar, 5. veebruar, 5. märts, 2. aprill, 7. mai, 4. juuni, 2. juuli, 6. august, 3. september, 1. oktoober.
Kuupäevad võivad muutuda näiteks ilmaolude tõttu, aga püüame 2023. aasta kava võimalikult ruttu täpsemalt paika panna.

Edasised matkad viivad meid 2023. aastal paljudesse huvitavatesse kohtadesse. Alljärgnevalt mõned matkapäevad (nimekiri ei ole ajalises järjestuses, samuti vastavalt aastaajale võivad matkavahendid varieeruda). Samuti võib lisanduda uusi põnevaid marsruute.

Hiiumaa põhjaosas matkame militaarsetel radadel ning randadel. Uudistame võimsaid kaitseehitisi ja kindlustusi, jalutame kaunil rannajoonel, laskume katakombidesse ja tõuseme kõrgete vaatetornide tippu. Sõjaajaloost huvitatutel on võimalik külastada militaarmuuseumi ning mitmeks päevaks jääjatel osaleda ka Hiiumaad tutvustaval automatkal.

Pärnumaal kõnnime muinasaja radadel – külastame Soontagana muinaslinnust, jalutame muinasküla varemete vahel, heidame kõrgusest pilgu muinassadama asukohale. Liigume ka muinasaega satiiriliselt kajastanud filmi „Malev“ võttepaikades.

Talviselt jäiseid rabaväljasid mööda suundume Ida-Viru soodes paikadesse, kus võib näha või kohata erinevaid metsloomasid. Kriivadel on nii merikotkaste pesad, karude koopad kui huntide urud. Lisaks kunagised lahinguväljad ja metsavendade ning bandiitide pelgupaikade asukohad. 

Saaremaalgi matkame rannajoonel ja liivaluidetel. Näeme Harilaiu muutuvat rannajoont ning filmide võttepaikadeks olnud kohti. Soolane meretuul paitab palgeid ja kajakate kriisked saadavad matkalisi.

Kanuumatkal Lätti imetleme võimsaid liivakivipaljandeid, laskume sügavatesse koobastesse ja tõuseme kõrgete liivakaljude harjale. Lisaks loomulikult vee peal kulgemise rõõm ja omapärased vaatamisväärsused kallastel.

Soomaal plaanime korraldada suisa mitu rabamatka, nii räätsadel kui ilma. Külastame hüljatud ja raskesti ligipääsetavaid soosaari, kus asuvad muinastalude varemed ning kasutamiseks ka arhailine suitsusaun. Tiirutame ümber rabajärvede ja laugaste, kõnnime rabatammidel ning pakaselisema talveilmaga kihutame tõukekelkudega mööda jäiseid rabaavarusi.

Pakri saartel matkamiseks tuleb esmalt ette võtta paadisõit saartele. Nõukogude lennuväe polügooniks olnud alal näeme kuumaastikku meenutavat loodust, sõjaväest jäänud militaarkola ning kindlustuste varemeid. Samuti ka kunagisi rannarootslaste eluasemeid ja võimsaid vaateid pankrannikule.

Kagu-Eestis seikleme Vene ja Läti piiri äärsel Mustoja kaitsealal ning näeme ära ka riigipiiri tähistavad postid. Sealsed teed ning rajad kulgevad künklikel maastikel, aga ka liivaluiteid ja sooservasid mööda. Külastame ka Eesti lõunatippu ja piilume üle piiri nii Venemaale kui Lätti.

Matkame Eesti suurimas Kurtna järvestikus, kus iga paari kilomeetri tagant on võimalik end järgmisse väikesesse veesilma kasta. Männimetsades hingame värsket metsaõhku ning liivaluidetel saame treenida piisavalt ka võhma.

Kunagiste kitsarööpmeliste raudteede tamme mööda liikudes läbime Mulgimaal väga erinevaid loodusmaastikke ning kogeme vaateid, mida lihtsalt looduses liikudes märgata ei pruugi.

Kohtumiseni Prodenti heategevuslikul matkal!